nejlepší hráč Komety všech dob
* 18. 3. 1931 – † 6. 1. 2015
Vlastimil Bubník se narodil 18. března 1931 v Kelči a zemřel 6. ledna 2015 v Brně.
Byl naším posledním reprezentačním „obojživelníkem“, neboť vynikajícím způsobem reprezentoval republiku v hokeji i ve fotbale. Kopanou hrál za Spartak Královopolská Brno, RH Brno, Spartak Brno ZJŠ. Ligu hrál v letech 1957 – 1967, vstřelil 32 ligové góly, získal 3. místo na ME 1960. V letech 1957 – 1960 reprezentoval 11x. Jedenáctkrát se stali mistrem republiky v ledním hokeji s RH Brno (později ZKL Brno).
Reprezentoval 127x , účastnil se čtyř olympijských turnajů a devíti mistrovství světa, byl nejlepším střelcem MS 1955 a nejlepším útočníkem MS 1961.
V anketě Hokejista století (1. Hašek, 2. Jágr, 3. Zábrodský, 4. Martinec, 5. Hlinka) skončil po celkovém součtu na 6. místě. Někteří však řadili Bubníka dokonce na první nebo druhé místo.
„Vlastimil Bubník byl stejně talentovaný jako Jágr. Kdyby mohl hrát s profíky, určitě by se prosadil,“ řekl profesor Vladimír Kostka. Internacionál a Bubníkův spoluhráč Jaromír Meixner upozornil na jeho všestrannost: „Uměl všechno, od útočení po bránění. Přírodní talent, kočíroval mančaft, určitě by se uplatnil i v Kanadě.“
V anketě NEJLEPŠÍ HRÁČ KOMETY VŠECH DOB zvítězil Vlastimil Bubník ve všech třech kategoriích: u veřejnosti, u odborníků a osobností i u žijících hráčů Komety. U příležitosti padesátého výročí založení Komety Brno mu byla udělena Cena města Brna. Od roku 1997 je členem Síně slávy IIHF a v roce 2008 byl uveden do Síně slávy českého hokeje. V roce 2015 mu byla udělena za jeho celoživotní přínos sportu Cena Jihomoravského kraje in memoriam. Společně s Josefem Masopustem.
Vlastimil Bubník a Josef Masopust se stali již za svého života legendami našeho sportu. Každý z nich si bezesporu zasloužil ocenění nejrůznějšími tituly a vstup do našich i mezinárodních síní slávy. Každý si jistě také zasloužil udělení čestného titulu Cena Jihomoravského kraje samostatně, ale oceněni byli společně. Důvodů k tomu bylo několik. Oba slavní sportovci se narodili ve stejném roce a ve stejném roce i umřeli. Jako fotbalisté se setkávali na jednom hřišti jako protihráči i jako spoluhráči. Společně reprezentovali Československo kupříkladu v roce 1960 ve Francii při prvním mistrovství Evropy. S bronzovým úspěchem. (Ve čtvrtfinále v Rumunsku jsme vyhráli před 100 tisíci diváky 2:0 a Josef Masopust skóroval v 8. minutě a Vlastimil Bubník přidal druhou branku ve 45. minutě.) Oba borce pojilo dlouholeté sportovní přátelství a bylo mi ctí uspořádat pro ně a jejich spoluhráče a přátele v roce 2011 společnou oslavu jejich osmdesátin. Zavzpomínali tehdy na zaplněné stadiony za Lužánkami, kam se sjížděli na hokej a fotbal diváci z celého kraje, a hovořilo se také o radosti, kterou svým fanouškům rozdávali jako hráči, i o trenérské motivaci a předávání zkušeností svým následovníkům. Před pěti lety v Brně to bylo bohužel jejich setkání poslední. Jsem rád, že se ještě jednou setkali, byť symbolicky, prostřednictvím společného udělení prestižní ceny Jihomoravského kraje. Pod jednou vlajkou sportovní geniality, ale také pokory, pracovitosti, kolegiality i respektu a úcty k soupeři i kamarádovi. A symbolicky společně vstupují i do Síně slávy jihomoravského sportu.